# FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh34srj-14s-0-5sh-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh34srj-14s-0-5sh-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/H1/24/72/H124721DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Top and Bottom
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.039" (1.00mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
- **Locking Feature:** Rotary Lock, Backlock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 14
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V