# FH29B-60S-0.2SHW(05)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH29B-60S-0.2SHW(05)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh29b-60s-0-2shw-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh29b-60s-0-2shw-05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Cable End Type:** Tabbed
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.20mm
- **Features:** Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FPC
- **Height Above Board:** 0.047" (1.20mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Flip Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 60
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.008" (0.20mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 40V