# FH26W-15S-0.3SHW(99)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH26W-15S-0.3SHW(99)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh26w-15s-0-3shw-99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh26w-15s-0-3shw-99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/H1/25/79/H125791DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.20mm
- **Features:** Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FPC
- **Height Above Board:** 0.039" (1.00mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Flip Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 HB
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 15
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.012" (0.30mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 30V