# FH23-51S-0.3SHW(09)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH23-51S-0.3SHW(09)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh23-51s-0-3shw-09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh23-51s-0-3shw-09#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/HF/Q1/5C/HFQ15CT-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.20mm
- **Features:** Low Insertion Force (LIF)
- **Flat Flex Type:** FPC
- **Height Above Board:** 0.049" (1.25mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Flip Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 51
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.012" (0.30mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 30V