# FH12-24S-0.5SVA(54)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH12-24S-0.5SVA(54)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh12-24s-0-5sva-54
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh12-24s-0-5sva-54#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/H1/25/14/H125143DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Cable End Type:** Straight
- **Connector:** Contacts, Vertical - 1 Sided
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.142" (3.60mm)
- **Housing Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Locking Feature:** Flip Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 24
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V