# FH12-20S-0.5SH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FH12-20S-0.5SH
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fh12-20s-0-5sh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fh12-20s-0-5sh#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/HF/J1/18/HFJ118DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/HF/J2/0C/HFJ20CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Cable End Type:** Straight
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Tin-Lead
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.079" (2.00mm)
- **Housing Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Locking Feature:** Flip Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 20
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V