# FGY75T120SQDN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGY75T120SQDN
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgy75t120sqdn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgy75t120sqdn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150 A
- **Gate Charge:** 399 nC
- **IGBT Type:** Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 790 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 99 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Switching Energy:** 6.25mJ (on), 1.96mJ (off)
- **Td (on:** 64ns/332ns
- **Test Condition:** 600V, 75A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.95V @ 15V, 75A
- **Voltage:** 1200 V