# FGL.5K.877.CLMC155
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGL.5K.877.CLMC155
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgl-5k-877-clmc155
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgl-5k-877-clmc155#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.575" ~ 0.610" (14.60mm ~ 15.50mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Insert, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 17 (15 + 2 Coax)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C