# FGH50T65SQD-F155
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGH50T65SQD-F155
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgh50t65sqd-f155
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgh50t65sqd-f155#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A
- **Gate Charge:** 99 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 268 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 31 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Switching Energy:** 180µJ (on), 45µJ (off)
- **Td (on:** 22ns/105ns
- **Test Condition:** 400V, 12.5A, 4.7Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 50A
- **Voltage:** 650 V