# FGG.4B.348.CLCD15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.4B.348.CLCD15
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-4b-348-clcd15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-4b-348-clcd15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.535" ~ 0.591" (13.60mm ~ 15.00mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 1.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 48
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C