# FGG.3P.310.PLWD75N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.3P.310.PLWD75N
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-3p-310-plwd75n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-3p-310-plwd75n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.264" ~ 0.295" (6.70mm ~ 7.50mm)
- **Color:** Black, Gray
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 5A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell, Ground
- **Ingress Protection:** IP61 - Dust Tight
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 11 (10 + PE)
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C