# FGG.3B.304.CLAD10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.3B.304.CLAD10
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-3b-304-clad10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-3b-304-clad10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 19A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C