# FGG.2K.319.CLAC85
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.2K.319.CLAC85
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-319-clac85
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-319-clac85#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 5A
- **Number of Positions:** 19
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C