# FGG.2K.310.CLAC45Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.2K.310.CLAC45Z
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-310-clac45z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-310-clac45z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 8A
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C