# FGG.2K.310.CLAC45Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.2K.310.CLAC45Y
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-310-clac45y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-310-clac45y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 8A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C