# FGG.2K.304.KLAC85Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.2K.304.KLAC85Z
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-304-klac85z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2k-304-klac85z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C