# FGG.2B.314.CLYD82
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.2B.314.CLYD82
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2b-314-clyd82
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-2b-314-clyd82#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 6.5A
- **Number of Positions:** 14
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C