# FGG.0B.305.CYCD56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.0B.305.CYCD56
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-0b-305-cycd56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-0b-305-cycd56#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 6.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C