# FGG.0B.303.CLAD52X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGG.0B.303.CLAD52X
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgg-0b-303-clad52x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgg-0b-303-clad52x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 8A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C