# FGC.2B.316.CYCD92Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGC.2B.316.CYCD92Z
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgc-2b-316-cycd92z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgc-2b-316-cycd92z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 6A
- **Number of Positions:** 16
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C