# FGB20N60SFD-F085
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FGB20N60SFD-F085
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fgb20n60sfd-f085
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fgb20n60sfd-f085#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A
- **Gate Charge:** 63 nC
- **IGBT Type:** Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 208 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 111 ns
- **Supplier Device Package:** D²PAK (TO-263)
- **Switching Energy:** 310µJ (on), 130µJ (off)
- **Td (on:** 10ns/90ns
- **Test Condition:** 400V, 20A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.85V @ 15V, 20A
- **Voltage:** 600 V