# FG18C0G2A271JNT00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FG18C0G2A271JNT00
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fg18c0g2a271jnt00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fg18c0g2a271jnt00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-173183-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 270 pF
- **Height:** 0.217" (5.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 100V