# FFSD-25-D-07.00-01-N-D03-O
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-25-D-07.00-01-N-D03-O
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-25-d-07-00-01-n-d03-o
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-25-d-07-00-01-n-d03-o#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket (3)
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.583' (177.80mm, 7.00")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)