# FFSD-20-D-11.81-01-N-RW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-20-D-11.81-01-N-RW
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-20-d-11-81-01-n-rw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-20-d-11-81-01-n-rw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key, Reverse Wiring
- **Length:** 0.984' (300.00mm, 11.81")
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)