# FFSD-16-D-10.00-01-N-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-16-D-10.00-01-N-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-16-d-10-00-01-n-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-16-d-10-00-01-n-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket, Reversed
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key, Reverse Wiring
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 32
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)