# FFSD-10-D-25.00-01-N-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-10-D-25.00-01-N-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-25-00-01-n-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-25-00-01-n-r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/34/98/993498-SAM12556-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket, Reversed
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key, Reverse Wiring
- **Length:** 2.08' (635.00mm)
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)