# FFSD-10-D-04.33-01-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-10-D-04.33-01-N
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-04-33-01-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-04-33-01-n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/11/74/991174-SAM8223-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.361' (109.98mm, 4.33")
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)