Part Number: FFSD-10-D-02.80-01-N-R Manufacturer: Samtec Inc. Category: Cable Assemblies Subcategory: Rectangular Cable Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-02-80-01-n-r RFQ URL: https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-02-80-01-n-r#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/99/11/63/991163-SAM8217-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/34/98/993498-SAM12556-ND.jpg Summary: FFSD-10-D-02.80-01-N-R is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Samtec Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FFSD-10-D-02.80-01-N-R is a rectangular cable assemblies from Samtec Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Cable Termination: IDC Color: Gray, Ribbon Connector Type: Socket to Socket, Reversed Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 10.0碌in (0.25碌m) Features: Polarizing Key Length: 0.233' (71.12mm, 2.80") Number of Positions: 20 Number of Rows: 2 Pitch: 0.025" (0.64mm) Shielding: Unshielded Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/samtec Category Page: https://distyparts.com/category/cable-assemblies/rectangular-cable-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/ffsd-10-d-02-80-01-n-r