# FFSD-09-D-02.25-01-N-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-09-D-02.25-01-N-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-09-d-02-25-01-n-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-09-d-02-25-01-n-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket, Reversed
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.187' (57.15mm, 2.25")
- **Number of Positions:** 18
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)