# FFSD-05-D-03.50-01-N-RN2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-05-D-03.50-01-N-RN2
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-05-d-03-50-01-n-rn2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-05-d-03-50-01-n-rn2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.292' (88.90mm, 3.50")
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)