# FFSD-04-S-02.50-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFSD-04-S-02.50-01
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-04-s-02-50-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffsd-04-s-02-50-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Length:** 0.208' (63.50mm, 2.50")
- **Number of Positions:** 8
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)