# FFPF30UA60S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFPF30UA60S
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffpf30ua60s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffpf30ua60s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 90 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220F-2L
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.2 V @ 30 A