# FFPF15U20DNTU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFPF15U20DNTU
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffpf15u20dntu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffpf15u20dntu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 40 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220F-3
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 V @ 15 A