# FFMD-25-T-05.00-01-N-RW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFMD-25-T-05.00-01-N-RW
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-25-t-05-00-01-n-rw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-25-t-05-00-01-n-rw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Plug
- **Contact Finish:** Tin
- **Features:** Polarizing Key, Reverse Wiring
- **Length:** 0.417' (127.00mm, 5.00")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)