# FFMD-25-D-10.63-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFMD-25-D-10.63-01
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-25-d-10-63-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-25-d-10-63-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Plug to Plug
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.886' (270.00mm, 10.63")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)