# FFMD-17-D-10.00-01-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFMD-17-D-10.00-01-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-17-d-10-00-01-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-17-d-10-00-01-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Plug to Plug, Reversed
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 34
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)