# FFMD-13-T-07.90-01-N-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFMD-13-T-07.90-01-N-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-13-t-07-90-01-n-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffmd-13-t-07-90-01-n-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Plug, Reversed
- **Contact Finish:** Tin
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.658' (200.66mm, 7.90")
- **Number of Positions:** 26
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)