# FFLI6Q0257K--
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFLI6Q0257K--
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffli6q0257k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffli6q0257k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/54/78/2154781-478-6453-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 250 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 6.181" (157.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.260" (32.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 95°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1400V (1.4kV)