# FFG.1B.306.CLAD52Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFG.1B.306.CLAD52Z
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffg-1b-306-clad52z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffg-1b-306-clad52z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7A
- **Number of Positions:** 6
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C