# FFC3A20-30-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFC3A20-30-T
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffc3a20-30-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffc3a20-30-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Cable End Type:** Straight
- **Connector:** Contacts, Vertical - 1 Sided
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.217" (5.50mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Slide Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 125V