# FFC2B29-30-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFC2B29-30-G
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffc2b29-30-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffc2b29-30-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Top and Bottom
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Solder Retention
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.102" (2.60mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Locking Feature:** Flip Lock, Backlock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V