# FFC2A33-30-T-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFC2A33-30-T-R
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffc2a33-30-t-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffc2a33-30-t-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Vertical - 1 Sided
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.177" (4.50mm)
- **Housing Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- **Locking Feature:** Slide Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 30V