# FFB44E0476K--
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFB44E0476K--
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffb44e0476k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffb44e0476k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/76/2146767-478-5368-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.232" (31.30mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.224" L x 0.819" W (31.10mm x 20.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V