Part Number: FFAF10U40DNTU Manufacturer: On Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/ffaf10u40dntu RFQ URL: https://distyparts.com/product/ffaf10u40dntu#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/29/39/8129398-FFAF10U40DNTU-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/54/8120549-2156-RHRA1560CC-FS-ND.jpg Summary: FFAF10U40DNTU is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by On Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: FFAF10U40DNTU is a diodes - rectifiers - arrays from On Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 30 A @ 400 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -65°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 50 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-3PF Technology: Standard Voltage: 1.4 V @ 10 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/on-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/ffaf10u40dntu