# FFA.5S.344.CLAC18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FFA.5S.344.CLAC18
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ffa-5s-344-clac18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ffa-5s-344-clac18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.673" ~ 0.709" (17.10mm ~ 18.00mm)
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 6A
- **Number of Positions:** 44
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C