# FEWS-2415A20T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FEWS-2415A20T
- **Manufacturer:** Diwell Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fews-2415a20t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fews-2415a20t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.333A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 75°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V