# FERD30SM100ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FERD30SM100ST
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ferd30sm100st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ferd30sm100st#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Technology:** FERD (Field Effect Rectifier Diode)
- **Voltage:** 970 mV @ 30 A