# FEG.1B.306.CYCD62Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FEG.1B.306.CYCD62Z
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/feg-1b-306-cycd62z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/feg-1b-306-cycd62z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 6
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C