# FEBFAN9611-S01U300A-GEVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FEBFAN9611-S01U300A-GEVB
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/febfan9611-s01u300a-gevb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/febfan9611-s01u300a-gevb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 750mA
- **Main Purpose:** AC/DC, Primary Side and PFC
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Power:** 300 W
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** FAN9611
- **Voltage:** 80 ~ 265 VAC