# FEBFAN7688-I00250A-GEVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FEBFAN7688-I00250A-GEVB
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/febfan7688-i00250a-gevb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/febfan7688-i00250a-gevb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 20A
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Power:** 250 W
- **Regulator Topology:** Resonant
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** FAN3225C, FAN7688
- **Voltage:** 300V ~ 450V